T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
İSTANBUL / BAŞAKŞEHİR - GÜVERCİNTEPE ORTAOKULU

Vücut Kitle İndeksi Hesaplama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Günümüzün yaşam tarzına ait en yaygın sağlık sorunlarından biri fazla kilolu olmak. Kilo fazlalığı ve obezite erken ölümün yanı sıra, kalp ve solunum hastalıkları, insüline bağlı olmayan diyabet veya Tip 2 diyabet ve hipertansiyon ile bazı kanser türleri gibi birçok hastalığın ortaya çıkmasında temel risk oluşturuyor.

Obezite - Şişmanlık

Günümüzün yaşam tarzına ait en yaygın sağlık sorunlarından biri fazla kilolu olmak. Kilo fazlalığı ve obezite erken ölümün yanı sıra, kalp ve solunum hastalıkları, insüline bağlı olmayan diyabet veya Tip 2 diyabet ve hipertansiyon ile bazı kanser türleri gibi birçok hastalığın ortaya çıkmasında temel risk oluşturuyor. Yeni bilimsel çalışmalar vücut yağlanmasının sadece obeziteyle değil, aynı zamanda vücuttaki çok az kilo artışıyla da yakından ilişkili olduğunu gösteriyor. 

Obezite ve kilo fazlalığı gittikçe büyüyen ciddi bir sorun. Ancak akıllı yaşam tarzı değişiklikleriyle yavaş ve istikrarlı şekilde kilo vererek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

                    

Obezite ve Kilo Fazlalığı Nedir?

BEDEN KİTLE ENDEKSİ

 

18,5 - 24,9 Sağlıklı kilo

25 - 29,9 Fazla kilo

≥30 Obez

 

Obezite, genellikle vücuttaki yağ dokusunda anormal veya aşırı yağ birikmesinden kaynaklanan ve sağlığı tehdit eden bir sağlık sorunudur. Yağlanmanın fizyolojisinde besinlerle alınan kalorilerin harcanan kalorilerden fazla olması yatmaktadır. 

İdeal ağırlığa sahip olup olmadığınızı anlamanın en kolay yolu BEDEN KİTLE İNDEKSİDİR (BKI). Ağırlığın (kilogram) boyun karesine (metre) bölünmesiyle bulunur (kg/m2). Örneğin, ağırlığı 70 kg, boyu 1,75 m olan bir yetişkinin BKI´si 22,9 kg/m2 dır. 

25 ve 30´u geçen BKİ değerleri fazla kilo ve obezite olarak belirlenir. 

18,5 ile 24,9 arası "sağlıklı" olarak kabul edilirken, 
BKİ´si 25-29,9 olan bir kişinin kiloyla ilgili hastalıklara yakalanmada "artan risk" grubunda, 

30 veya daha fazla BKİ´si olan kişinin ise "orta-yüksek risk" grubunda olduğu kabul edilir. 

Paylaş Facebook  Paylaş twitter  Paylaş google  Paylaş linkedin
Yayın: 31.01.2017 - Güncelleme: 31.01.2017 20:08 - Görüntülenme: 142
  Beğen | 0  kişi beğendi